Działalność Sekcji Literaturoznawców UR

Sekcja Literaturoznawcza rozpoczęła (wówczas jako Koło Naukowe) działalność w roku akademickim 2005/2006 (więcej informacji  tu), od  roku akademickiego 2010/2011 działa na innych zasadach.
Pierwsze zebranie to okazja do prezentacji pomysłów członków Sekcji, a przede wszystkim moment, w którym wybieramy lektury, będące przedmiotem dyskusji na spotkaniach. W roku akademickim 2013/2014 spotkania będą odbywały się dwa razy w miesiącu, ich przedmiotem w pierwszym semestrze będą dzieła literatury amerykańskiej, natomiast w drugim twórczość pisarzy radzieckich i rosyjskich. W kolejnych latach spotkania Sekcji stały się rzadsze, dotyczyły zarówno najnowszej literatury polskiej i obcej, jak i klasyki.
Każde spotkanie rozpoczyna się od wyjaśnienia - dlaczego ta, a nie inna książka, została zaproponowana jako lektura, co szczególnie zainteresowało polecającą ją osobę. Następnie odbywa się wymiana poglądów, której rezultaty pojawiają się zarówno w gablocie, jak i na blogu Sekcji.

Oprócz regularnych spotkań członkowie Sekcji biorą udział w innych formach działalności:
 -  Uczestnictwo w wydarzeniach literackich i kulturowych organizowanych przez Instytut Filologii Polskiej Uniwersytetu Rzeszowskiego.
-   Spotkania z innymi sekcjami Koła Naukowego Polonistów w celu wymiany doświadczeń artystycznych i estetycznych.
-   Udział w konferencjach, odczytach i wykładach.
-   Czynny udział w konferencjach naukowych o charakterze literaturoznawczym oraz interdyscyplinarnym.
-   Członkowie Sekcji Literaturoznawców organizują przy współpracy innych sekcji Koła Naukowego Polonistów  „Tydzień Polonistów”, przygotowując w jego ramach Quiz historyczno-literacki.(2011-2014). Od 2014 roku Sekcja organizuje także konkurs recytatorski "Fantastycznie lutnia nastrojona", skierowany do uczniów szkół średnich oraz studentów. Jej członkowie biorą również czynny udział w innych wydarzeniach odbywających się podczas corocznego święta rzeszowskiej polonistyki.( http://ifp.univ.rzeszow.pl/tematy_i_konteksty/tematy_i_konteksty_9/K.Kumka_D.Niezgoda_M.Zatorska_tik9.pdf)
-   Członkowie Sekcji byli współorganizatorami sympozjum "Miejsca, ludzie, opowieści. Twórczość Andrzeja Stasiuka", które odbyło się 24 kwietnia 2014 roku. Podczas sympozjum referaty wygłosili Justyna Kwolek, Damian Niezgoda i Matylda Zatorska. Damian Niezgoda i Matylda Zatorska poprowadzili również (wraz z doktorem Janem Wolskim) spotkanie autorskie z pisarzem. Relacja z wydarzenia ukazała się m. in. we "Frazie" (nr 4/2014,http://fraza.univ.rzeszow.pl/numer/nr86-dzikosc-lektury-spotkanie-z-andrzejem-stasiukiem.php ). W 2018 roku ukazała się pierwsza monografia twórczości Andrzeja Stasiuka "Miejsca, ludzie, opowieści. O twórczości Andrzeja Stasiuka", pod red. Magdaleny Rabizo-Birek, Matyldy Zatorskiej i Damiana Niezgody.
- Członkowie Sekcji byli współorganizatorami i uczestnikami dyskusji panelowej "Afirmacje i rewizje. Jak literatura najnowsza opisuje współczesny świat" z udziałem prof. Przemysława Czaplińskiego (UAM w Poznaniu) i pracowników Naukowych IFP UR oraz IF UR. Dyskusja odbyła się 19 marca 2015 r. Zapis wydarzenia ukazał się w 90. numerze kwartalnika literacko-artystycznego "Fraza"( http://fraza.univ.rzeszow.pl/numer/nr90-afirmacje-i-rewizje.php)
- Członkowie Sekcji byli pomysłodawcami i  współorganizatorami  sympozjum naukowego "Stefan Chwin. Przestrzenie wyobraźni". Relacja z wydarzenia ukazała się m.in. we "Frazie" (nr. 3/2015, http://fraza.univ.rzeszow.pl/aktualnosci/Kumka-MRB-Sprawozdanie-Chwin.phphttp://fraza.univ.rzeszow.pl/numer/nr89-Zapis-spotkania-z-Krystyna-i-Stefanem-Chwinami-fragment.php) oraz w "Tematach i Kontekstach" (http://bazhum.muzhp.pl/media/files/Tematy_i_Konteksty/Tematy_i_Konteksty-r2016-t-n6_(11)/Tematy_i_Konteksty-r2016-t-n6_(11)-s510-513/Tematy_i_Konteksty-r2016-t-n6_(11)-s510-513.pdf)
- członkowie Sekcji uczestniczyli w organizacji sympozjum "Obroty liter", poświęconego twórczości Tomasza Różyckiego. Sympozjum odbyło się 30 marca 2017 roku (. http://ifp.univ.rzeszow.pl/wyswietl.php?idDa=806)
-  Organizacja wyjazdów badawczych w celu zapoznania się z funkcjonowaniem bibliotek tak dawnych (magnacka biblioteka Potockich w Łańcucie), jak i współczesnych (Biblioteka Jagiellońska w Krakowie). Dokumentacja fotograficzna znajduje się w zakładce "wyjazdy".


Opiekunem Sekcji jest dr hab. prof. UR Roman Magryś
Członkowie Sekcji:
1. Kinga Matuszko - przewodnicząca Sekcji Literaturoznawców
2. MIkołaj Głos- zastępczyni przewodniczącej Sekcji Literaturoznawców
3. Matylda Zatorska - sekretarz Sekcji Literaturoznawców
4. Karolina Kumka

Byli członkowie
Justyna Kwolek, Remigiusz Kubas, Damian Niezgoda (przewodniczący Sekcji w latach 2014-2018), Joanna Szczepanik, Magdalena Ruszała, Kamila Starzyk, Katarzyna Winnicka (przewodnicząca Sekcji do 2014 roku)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz